Fundacja Głos Ewangelii

Jak radzić sobie z trudnymi ludźmi

Jak radzić sobie z trudnymi ludźmi

Twoje życie błogosławione przez Boga to limitowana, specjalna seria wydawnicza Fundacji „Głos Ewangelii”. Wchodzące w jej skład kolejne publikacje wydane drukiem (dotychczas: Jak ustanawiać granice?, Boże uzdrowienie dla Twojej rodziny,   Jak sobie radzić z trudnymi ludźmi?), co kwartał nieodpłatnie otrzymują darczyńcy fundacji.

Zapraszamy do wysłuchania audycji zrealizowanych w ramach serii Jak sobie radzić z trudnymi ludźmi?

Jak radzić sobie z trudnymi ludźmi? / Wstęp

Najwięcej cierpienia w naszym życiu powodują problemy w relacjach. Czasem czujemy, że życie byłoby o wiele łatwiejsze bez obecności pewnych osób. Próbujemy od nich uciekać, jednak zwykle nie jest to możliwe. Twoje najtrudniejsze relacje mogą ulec pozytywnej przemianie. Potrzebujesz dwóch rzecz – Bożej mądrości i skutecznej strategii. Nie będzie łatwo… ale warto spróbować.

/ 1 / Zmiana z „ja” na „my”

Naszym największym problemem w relacjach jest to, jak postrzegamy okoliczności i innych ludzi. Pierwszą rzeczą, którą robimy, kiedy pogarsza się nasza relacja z kimś, jest przerzucenie winy – zwłaszcza na osobę, która nas zraniła.

/ 2 / Radzenie sobie z najtrudniejszą osobą jaką spotkacie

Nie mogę przed sobą uciec, jestem skazany na siebie. Ja i Ty, do końca życia będziemy przebywali z samymi sobą 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. To spore wyzwanie…

/ 3 / Radzenie sobie z osobami dominującymi

Jedną z najtrudniejszych rzeczy w życiu jest radzenie sobie z ludźmi, którzy próbują nas zdominować. Wiecie o czym mówię – kiedy próbują zawsze sprawić, żeby wszystko było po ich myśli. Nie zostaliśmy stworzeni, żeby być uciskani. Przeciwnie, zostaliśmy stworzeni, żeby być wolni!

/ 4 / Jak radzić sobie z ludźmi, którzy nas ignorują

Bycie ignorowanym przez innych należy do najbardziej przykrych doświadczeń, jakie możemy mieć w życiu. Czy pamiętacie, jak w szkole wybierali was jako ostatnich do drużyny podczas gry w piłkę? Czy zdarzyło się wam, że wszyscy wasi znajomi poszli razem na obiad, ale jakoś nikt was nie zaprosił?

/ 5 / Radzenie sobie z ludźmi, którzy działają na naszą szkodę

Istnieje ogromna różnica między asertywnością a agresją. Agresja może się wydawać bardziej skuteczna, ale działa na krótką metę, i nie przyniesie pożytku w dłuższej perspektywie. Zamiast rozwiązać konflikt, doprowadzi raczej do jego eskalacji.

/ 6 / Radzenie sobie z ludźmi, którzy nas rozczarowują

Wszyscy mamy wysokie oczekiwania wobec innych ludzi. Oczekujemy, że nasze mamy będą doskonałymi matkami, ojcowie doskonałymi ojcami, nauczyciele doskonałymi nauczycielami, przyjaciele doskonałymi przyjaciółmi, żony lub mężowie doskonałymi żonami lub mężami, nasze dzieci… wiecie o czym mówię, prawda? Co w takim razie się dzieje, kiedy ktoś zawiedzie nasze oczekiwania?

Wspierając nas pomagasz nam inspirować innych.

Zobacz jak możesz pomóc