Fundacja Głos Ewangelii

Ewangelia w mediach

Historia to język naszych serc. Media to język naszych czasów. Od kilkudziesięciu lat używamy obu, aby opowiadać o Jezusie. Ewangelizujemy poprzez treści i wartości, o których opowiadamy w naszych reportażach i audycjach. Nie chcemy tego robić w nachalny, tępy sposób, ale subtelnie i inteligentnie. Staramy się przy tym doskonalić warsztat, aby forma prezentacji treści ewangelicznych, nie umniejszała treści. Zależy nam na tym, żeby chrześcijaństwo kojarzyło się z pewnym poziomem, z klasą. Przez lata byliśmy uczeni, że chrześcijaństwo to miernota, tandeta, kicz. Chodzi o to, żeby w momencie, kiedy ktoś posłucha naszych produkcji pomyślał sobie: „o, dobrze się tego słucha, ciekawa historia, o, i do tego mówi o Bogu? Ciekawe.” Zależy nam, żeby zmieniać postrzeganie chrześcijańskich produkcji we wszelkich dziedzinach, żeby kojarzyło się ono z jakością.

Reportaż radiowy

Wraz z rozwojem mediów w Polsce poszukiwaliśmy takiej formuły prezentacji Ewangelii, która mogłaby znaleźć się w ramówce największych i najchętniej słuchanych stacji radiowych. Nie chcieliśmy tworzyć nowej rozgłośni chrześcijańskiej z ograniczonym gronem słuchaczy. W latach 90. sięgnęliśmy po reportaż radiowy. Okazało się, że w mediach publicznych i komercyjnych istnieje przestrzeń do prezentowania udokumentowanych i poruszających historii, które niosą realną nadzieję.

Flagowa produkcja FGE rzuca słuchaczowi potężne wyzwanie. W obliczu rzetelnego opisu rzeczywistości, odbiorca nie może jej zaprzeczyć. Zmuszony jest często zakwestionować dotychczasowe jej postrzeganie. Reportaż pozwala nam pobudzać słuchaczy do osobistych rozmyślań nad hierarchią wartości, skłania do poszukiwań sensu życia, inspiruje słuchaczy do pojednania z Bogiem i ludźmi. W naszej redakcji powstaje rocznie około 50 reportaży. Są one emitowane przez 58 stacji radiowych w Polsce. Koszt produkcji jednego reportażu to około 1500 zł. Środki, które w otrzymujemy z tytułu ich emisji – wiele stacji nie jest w stanie zapłacić za emisję – są symboliczne. Dlatego tak ważne jest dla nas Twoje wsparcie – to ono pozwala nam konfrontować słuchaczy z prawdą o zbawieniu i życiu z Bogiem. Przedruki naszych reportaży ukazywały się również w tytułach prasowych, m.in.: „Angora”, „Wiedza i życie”, „Duży Format”.

Największym przywilejem w pracy, którą wykonujemy było i jest to, że możemy poznawać niezwykłych ludzi, że ci ludzie obdarzają nas zaufaniem i pozwalają znaleźć się w ich świecie. Słuchając staramy się dotrzeć do przyczyny, która sprawia, że znajdują nadzieję w sytuacjach beznadziejnych. Wielokrotnie przekonaliśmy się, że kluczem do trwałej zmiany jest poznanie prawdy, często bardzo bolesnej prawdy o sobie i swojej sytuacji. Co ciekawe – ci ludzie, nasi bohaterowie, nie zatrzymują się w tym miejscu, – ale odkrywają drugą część prawdy, która mówi, że nie są sami… że jest Bóg, który z nich nie zrezygnował, gdy często oni już sami z siebie zrezygnowali. /Henryk Dedo/

Słuchowiska biblijne

Przenosimy słuchacza w konkretne miejsce i konkretny czas wydarzeń historii zbawienia. Staje się on bezpośrednim ich świadkiem, mając wrażenie uczestniczenia w ich dramaturgii. Współpraca z Teatrem Polskiego Radia pozwala nam na realizację produkcji na najwyższym poziomie i dotarcie do szerokiego grona słuchaczy. W kooperacji z Polskim Radiem zrealizowaliśmy następujące słuchowiska biblijne: Szata, Według, Przyszedł, Widziałem Go, Kim On jest, Ja tam byłem. Głosy spod krzyża, Jezus z Nazaretu.

Rozważania Ewangelii

Pomagamy słuchaczom odkrywać niezmiennie świeże i aktualne znaczenie Dobrej Nowiny. Wyjątkowa podróż w głąb Bożego Słowa, zbliża do Jezusa Chrystusa i zmienia perspektywę, z której postrzegamy okoliczności i problemy życia codziennego. Kwadrans z Mateuszem, Spotkanie z Markiem, Rozmowy z Łukaszem, Śladami Jana itd. to tytuły cyklów, w których powstają rozważania kolejnych fragmentów 4 ewangelii.

Kropla wieczności

60 sekundowa motywacja do stawiania czoła wyzwaniom codzienności, inspirowana treściami Ewangelii i sprawdzona „na własnej skórze” autora.

Gdzie nas słychać

Nasze audycje emitowane są na falach stacji radiowych o ogólnopolskim zasięgu m.in.: Radiowa Jedynka, Radiowa Trójka, Czwórka, a także przez rozgłośnie regionalne Polskiego Radia oraz stacje komercyjne (wg. porządku alfabetycznego):

Białystok – KATOLICKIE RADIO i BIAŁYSTOK, POLSKIE RADIO BIAŁYSTOK, RADIO OTHODOXIA; Chełm – BOT-TON RADIO; Chicago – RADIO DEON WNWI, RADIO WPNA; Ciechanów – KATOLICKIE RADIO DIECEZJI PŁOCKIEJ; Częstochowa – KATOLICKIE RADIO FIAT; Ełk – RADIO 5; Gliwice – RADIO FEST, RADIO CCM; Gniezno – RADIO GNIEZNO; Gryfice – RADIO PLUS GRYFICE; Kalisz – RADIO CENTRUM; Katowice – RADIO eM; Kielce – RADIO eM; Krzymów – ALE RADIO; Kutno – RADIO Q; Leszno – RADIO ELKA; Lipsko – TWOJE RADIO LIPSKO; Łomża – RADIO NADZIEJA; Łowicz – RADIO VICTORIA MIĘDZY ŁODZIĄ A WARSZAWĄ; Łódź – RADIO ŻAK; Malbork – RADIO MALBORK; Marki – POP RADIO; Mława – RADIO 7; Nakło nad Notecią – RADIO NAKŁO; Nowa Sól – RADIO PIELGRZYM; Nowogard – RADIO NOWOGARD FM; Nysa – RADIO ONY; Ostrołęka – RADIO OKO; Ostrowiec Świętokrzyski – RADIO OSTROWIEC; Pelplin – KATOLICKA ROZGŁOŚNIA DIECEZJI PELPLIŃSKIEJ – RADIO GŁOS; Płock – KATOLICKIE RADIO DIECEZJI PŁOCKIEJ; Poznań – KATOLICIE RADIO EMAUS; Przemyśl – KATOLICKIE RADIO FARA; Puławy – RADIO PUŁAWY 24; Rzeszów – VIA KATOLICKIE RADIO RZESZÓW; Siedlce – KATOLICKIE RADIO PODLASIE, RADIO CHRZEŚCIJANIN; Sochaczew – RADIO Q; Stargard – TWOJE RADIO STARGARD; Suwałki – RADIO 5; Tarnobrzeg – RADIO LELIWA; Tarnów – RADIO RDN MAŁOPOLSKA; Tczew – RADIO TCZEW; Teresin – RADIO NIEPOKALANÓW; Warszawa – RADIO WARSZAWA, RADIO JUTRZENKA, RADIO WNET; Wejherowo – RADIO NORDA FM; Wieluń – RADIO ZIEMI WIELUŃSKIEJ; Wiśniew – RADIO WIŚNIEW; Wrocław – KATOLICKIE RADIO RODZINA, TWR – fale krótkie; Września – RADIO WRZEŚNIA; Zamość – KATOLICKIE RADIO ZAMOŚĆ; Żnin – RADIO ŻNIN.

Wspierając nas pomagasz nam inspirować innych.

Zobacz jak możesz pomóc